Bir çocuk ölüyor dünyanın en güzel yerinde. Aynı semanın altındayız, herkes suskun.

Bir annenin feryadı göklerde yankılanıyor. Hani teknoloji çağındayız, hani bütün sevdiklerimize bir telefonla ulaşıyoruz ya, işte o annenin çığlıklarını duymaya yetmiyor teknolojimiz.

Eşitlik, adalet, özgürlük diye bağırıyoruz her gün. Bu sıralar herkes yorulmuş anlaşılan, kimselerden çıt yok.

Gözlerinden oluyor bir gencimiz, kardeşimiz. Biz ona göz olmaktansa üç maymunu oynamayı tercih ediyoruz.

Bugün bir ateş yanıyor Aksa’da. Kalbimizde hâlâ en ufak kıvılcım yok.

Bir çocuk ölüyor, bir çocuk. O yalnızca bir çocuk. Daha dünyayla tanışmamış, ellerinden tutup parka götürmemiş daha annesi. Aksa’nın önünde ilk adımlarını atmamış daha!

Bir işgalci o gülü daha tomurcukken, daha açamamışken solduruyor.

Hani artık gelişmiştik? Kimsenin hakkı çiğnenmezdi hani artık buralarda? Herkes susuyor.

İdeoloji, siyasi görüşler, anlaşmazlıklar… Hiçbirinin bir önemi yok. İnsanlık katlediliyor. O partiden olmak, şu görüşü savunmak; bu gerçeği görmemizi nasıl etkiler? Küçük masum bir çocuk, sizin anlaşmazlıklarınızı henüz idrak edemez. Kavganız neye, kime bilemez. Ama o son nefesini verirken kimsenin bir şey yapmadığını bilir. Annesi çığlıklarıyla yeri göğü inletirken herkesin kulaklarını tıkadığını, babası gözlerinin önünde şehit olurken herkesin gözlerini kapattığını bilir.

Bugün bulutlar ağladı, o çocukların yüzündeki kanları silmek için. İnsanlık, başını öteki tarafa çevirdi.

HÜDA NUR YILDIRIM

Ben Hüdanur. Ama yakın çevremdekiler Hüda demeyi tercih eder. 2001 yılının harika bir bahar ayında Konyalı bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldim. Ne şanslıyım ki babam mükemmel bir öğretmen annem de dünyanın en iyi kalpli annesi. Babamın görevi gereği pek çok şehir ve kasabada geçti hayatım. Köylerin o serin havasını, şehir hayatının insanı sıkan yanlarını yazılarımda sıkça görebilirsiniz bu yüzden.
Osman Nuri Hekimoğlu Anadolu Lisesi mezunuyum. Eğitim hayatıma Necmettin Erbakan Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi olarak devam ediyorum. "Muhayyile" isimli ilk öykü kitabımı yayınladım. Yazmak ve anlamaya çalışmak, benim hayatım bundan ibaret.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir