Belki de Dünya Bir Yokuştur

Şu üstünde yaşadığımız dünya ve bize orada ayrılan süre olan hayat, inişli çıkışlı bir süreç bizim için. İnişli çıkışlı dedim ama bunu tek bir kelimeyle de ifade edebilirdim: Yokuş.

Yanlış duymadınız! Yokuş kelimesi için sözlüğe başvurunca kelimeyi önce bildiğimiz anlamıyla tanıtıyor: Yükselerek devam eden yol, iniş karşıtı. Hemen altında şu yazıyor: Bazen iniş yerine de kullanılır. Şaşırıyoruz önce. Diyoruz, bir de kökenine bakalım şu kelimenin. Eski Türkçede, varın zıttı olan yoktan başka bir “yok” daha var, o da bizim yokuşun kökü işte. “Yüksek” anlamına geliyor. Tabii kelimenin bir de mecazen kullanımı var: “İşi yokuşa sürmek” yani zorluk, güçlük çıkarmak. Bu güçlük çıkarma anlamı ve iniş yerine de kullanılması bir yerlerden tanıdık geliyor. Dünyanın da “alçaklık, kötülük” anlamındaki “denaet” kelimesinin kökünden türemiş olma ihtimali vardı hani, oradan. “Ne yapalım dünya! Sen bize rahat bir nefes aldırmazsan biz de senin yokuşunu dahi iniş anlamında kullanırız.” demişiz sanki.

Yok çünkü bu dünyada bir düzlük. Her tepenin zirvesine ulaşınca manzaramızda irili ufaklı, tırmanacağımız pek çok tepe daha görüyoruz. Ama yokuşun ta kendisinin üzerinde bulunuyorsak, bunda şaşılacak bir şey yok. Tabii burayı zirve, en tepe, daha güzeli yok olarak biliyor olsaydık, durumlar böyle olmazdı. Keyfini sürerdik olabildiğince. Ama içimizdeki tükenmeyecek güzelliğe olan özlem, burayı bize aşılacak bir engel olarak gösteriyor. Yokuşu, yokuştan sonrasını hayal ederek tırmanıyoruz. Kendimizi böyle motive ediyoruz. “Yok, yapamıyorum.” dediğimiz noktayı az daha çabayla geride bırakınca ayaklarımızın altında kalıveriyor o yokuş.

Sakarya’ya yokuş çıkartan şairin tesellisi, hepimizin umududur:

Yokuşlar kaybolur çıkarız düze

Kavuşuruz sonu gelmez gündüze

AYŞE ACAR

1998 yılında Konya'da dünyaya geldi. Hocacihan Imam Hatip Lisesinde başladığı lise hayatını Mahmut Samii Ramazanoglu Imam Hatip Lisesinde tamamladıktan sonra üç  yıl Arapça kursuna devam etti.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.