Ruh sağlığını korumak ile ilgili olarak, sevginin çok güçlü bir araç olduğuna inanıyoruz. Tabii ki bunda fıtrat gereği sevilme, onaylanma ve değer görme gibi ihtiyaçların karşılanması etkili oluyor. Yaratılıştaki düzen, insan olarak benliğimizdeki kişilik çekirdeğinin doğru kaynaklardan beslenerek güçlenmesi yönünde kurulmuş. Sağlıklı insan, sağlam bir benliğe sahiptir. Bu benlik sayesinde çevresini de sağlamlaştırma potansiyelini de kendisinde barındırmaktadır. Sevgi ve sevginin ifade edilme yolları bugünkü yazımızın konusu olacak. Dr. Gary Chapman’ın yazdığı “Beş Sevgi Dili” kitabı hem sizler için hem de sevginizi göstermek istediğiniz yakınlarınız için bir kılavuz niteliğinde. Bu kaynaktan istifade edeceğiz.

Bir canlı için sevgimizi göstermek çok özel bir anlam taşıyor. Esas itibari ile sevmek eyleminin pasif kaldığı bir tarafı da var. Birisini sevdiğinizden o kişinin haberi olmaması durumu, cevherinin keşfedilmesini bekleyen bir hazine gibi. Ancak yerin altından çıkartmadıkça orada olduğunu bilmemizin bize faydası olmayacaktır. Sevme eyleminde aktif olma yönü ise onu ifade etmektir. İletişim hâlinde olduğumuz zaman karşımızdaki kişinin iletişimde kullandığı tüm kanallara dikkat ederek onu bir bütün hâlinde anlarız. Donuk bir yüz ifadesi ile “Bugün çok mutluyum.” diyen birisinin sözlü mesajı, sözsüz mesajı olan mimikleri ile eşleşmediği için bu tutarlı bir mesaj değildir. Bu noktada sözler, jest mimikler, semboller, fiziki duruş gibi ayrıntılar ile mesajımızı zenginleştirebiliyoruz. İnsanlar sevgilerini de farklı yollarla ifade edebilir, aynı zamanda başkalarının da kendilerini sevdiğini farklı yollardan anlayabilir. Kitapta bu durum sevgi dilleri olarak ifade edilmiştir. Birisini sevdiğinizi ifade ettiğinizde karşınızdakinin sevgiyi hissetme kanallarından birisini kullanmamışsanız amaca ulaşmakta zorluk yaşayabilirsiniz. Aynı dilden konuşulduğu andan itibaren ise esas olayımız başlıyor.

Sevgi dillerinden ilki, “Onaylayıcı Kelimeler”. Ağızdan çıkan her kelime önemlidir. Kelimelerin insanlar üzerinde olumlu, olumsuz, kalıcı olan, anlık olan etkileri var. Hele de baskın sevgi dili, onaylayıcı kelimeler olan birisi için daha önemlidir bu durum. Bu sevgi dili baskın olanlar, sevildiklerini hissetmek için sözcüklere ihtiyaç duyarlar. “Yemek harika olmuş, ellerine sağlık” ya da “Bu elbiseler içinde çok güzel görünüyorsun.” gibi cümleler sevgi ihtiyacını karşılayan cümleler olacaktır. Bu tür cümlelerden hoşlanan birisini seviyorsanız onun sevgi deposunu doldurmak için iltifat edici, teşvik edici (emredici değil) sevgiyi ifade eden cümleler kullanabilirsiniz. Bu ifadeleri kullanabilmek için antrenmanlı olmak gerekir. Bu noktada yeterince iyi olduğunuzu düşünmüyorsanız çevrenizde şahit olduğunuz diyalogları, filmlerde, şarkılarda duyduğunuz sevgi ifadelerini kaydedebilir ve uygun durumlarda kullanabilirsiniz.

Baskın sevgi dili “Kaliteli Zaman” olanlar için ise farklı bir sevgi dilinden konuşmak gerekiyor. Bu kişiler sevildiklerini karşısındaki ile kaliteli zaman geçirdiğinde hissedebiliyor. Kaliteli zaman aktivitelerinden kasıt, yan yana oturmak değildir. Dikkatini ve vaktini bir kişiye bilinçli olarak ayırmak kaliteli zaman geçirmek için önemli. Kaliteli sohbetler, kaliteli eylemler ve birliktelik, bu sevgi dili baskın olan bireylerin sevgi depolarını doldurabilecektir. Yürüyüş ve piknik yapmak, oyun oynamak, beraber yemek yemek, tatil yapmak ve daha fazlasını bu kapsamda ele alabilirsiniz. Kaliteli sohbetler için bir hazırlık gerekebilir. Sohbetleri ilginç ve kaliteli hâle getirmek için konu araştırması yapabilirsiniz. Ya da kaliteli bir eylem yapmak için farklı aktiviteler deneyebilirsiniz. Önemli olan, vaktinizi ve ilginizi bilinçli olarak karşınızdakine yöneltmek.

Başkaları için ise “Hediye Almak” baskın sevgi dili olabilir. Kendisine fiziki bir hediyenin verilmesi, bu kişiler için sevildiğini hissedebilmek için en önemli yollardan birisidir. Hediye elde tutulduğunda, “Beni düşünerek bunu bana verdi.” dediğimiz bir durumdur. Hediye almak sevgi dili konuşulduğunda maddiyattan daha önemli olan, taşıdığı manadır. Sırf sevginizi göstermek için bilinçli bir şekilde bu yolu kullandığınızda hediyenin mahiyetinin önemi yoktur. Bir çiçek, bir çikolata bile bu dilden konuşmak için yeterli olabilmektedir. Aynı zamanda hediyelerinizi kendiniz tasarlayıp kendiniz de yapabilirsiniz. Ayrıca kriz anlarında sevdiğiniz kişinin yanında olmak da verebileceğiniz en değerli hediyelerdendir. Hediye almak sevgi yolu, hızlıca öğrenilip uygulanabilen bir yoldur. Sevginizi, baskın sevgi dili bu olan kişilere göstermek için hediye ajandası tutabilirsiniz.

Diğer bir sevgi dili “Hizmet Eylemleri” dir. Hizmet eylemleri, geniş bir çerçevede birbirimizden yapmamızı istediğimiz işlerin yerine getirilmesidir. Günlük hayatta yerine getirilmesi gereken çeşitli işler bulunmaktadır. Örnek verirsek: Ekmek almak, bahçedeki çimleri biçmek, ev temizlemek, boşalan sıvı sabun kutusunu doldurmak, yemek yapmak, arabayı yıkamak gibi liste uzuyor. Bu eylemler, fark ettiyseniz, kendiliğinden yerine gelmiyor. Her eylemin arkasında onu yerine getiren birisi bulunmakta. Ancak bu durum bazen o kadar kanıksanıyor ki her şey görünmez bir el tarafından yerine getiriliyormuş gibi hissettiriyor. Evde veya toplumda bu işlerin ahenkli bir şekilde yerine gelmesi için iş bölümü gerekmektedir. Bu eylemler yaşa, cinsiyete ve başka değişkenlere göre dağılmayan, gücü yetenin yerine getirebileceği nötr eylemlerdir. Başkasına sevginizi ona karşı hizmet eylemlerini yerine getirerek gösterebilirsiniz. Baskın sevgi dili hizmet eylemleri olan kişiler için yerine getireceğiniz her hizmet onun sevgi deposunu dolduracaktır.

Kitapta ele alınan son sevgi dili, “Fiziksel Temas” tır. Temas, yapılan araştırmalarda çocuklarda duygusal, sosyal ve gelişimsel yönde olumlu etkilere sahip. Aynı şekilde fiziksel temas, sevgiyi iletme yollarından da birisidir. Bu sevgi dili bazıları için baskın sevgi dilidir. Sarılmak, el sıkışmak, masaj yapmak, öpmek gibi fiziksel temaslar, bu dokunuşlardan hoşlanan ve talep eden kişiler için sevgi depolarını doldurma yoludur. Ancak fiziksel temasta dikkatli olunmalı. Fiziksel temas mahrem alanına (0-40 cm yakınlaşma) sizi kabul etmiş kişiler için kabul edilebilir. Aksi hâlde karşınızdaki kişi bundan oldukça rahatsız olabilir. Sevgi dili, fiziksel temas olan birisinin bile yaptığı uyarıları dikkate alın. Fiziksel temas bu bakımdan hem çok güçlü hem de çok yıkıcı bir yol olabilmektedir.

Sevgiyi iletmenin bilinçli ve çaba gerektiren bir eylem olduğunu söylemiştik. Bu durumda birisine sevginizi göstermek için her defasında yeniden karar vermeniz gerekmektedir. Bu aynı zamanda sevgi depolarının doluluk oranı ile de ilgili. Deposu dolu olanı doyurmak zor olacaktır. Her gün hediye almak bu sevgi dilini kullanmayı imkânsız hâle getirebilir. Bu denge, gözlemlerinize ve duygusal olarak karşınızdakini değerlendirmenize bağlı. Sevgi deposu ikaz lambaları, sizleri harekete geçirmek için uyarıyor olabilir ya da her şey yolundadır. Uygulama olmadan bilmenin de pek bir faydası olduğu söylenemez. Önemli olan az da olsa harekete geçmektir. Sevginizi gösterebilmeniz ve sevildiğinizi hissedebilmeniz dileği ile.

ADNAN GÖZÜTOK

Merhaba, ben Adnan Gözütok. Eylül 1997’de dünyaya geldim. Lise ve lisans eğitimimi Konya’da tamamladım. Şu sıralar Hacettepe Üniversitesinde “Psikolojik Danışman” unvanımın önünde “Uzman” unvanını ekleyebilmek için eğitim alıyorum. Mesleğim gereği, konuşmak ve dinlemek bizim için ayrı ayrı çok değerlidir. Ancak yazmanın bendeki hissiyatı bu iki ayrı hazinenin bir araya gelmesi gibi. Bu platformda yazı yazdığım başlık ise “Katarsis”. Kelimelerin insanlardan, tabiattan, bitkilerden ve hayvanlardan, canlı cansız tüm nesnelerden süzülüp gelmesi ile ortaya çıkmaktadır.

Önerilen makaleler

1 Yorum

  1. Tebrikler teşekkürler🤲👏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.