Masasındaki ladin, bu zamana kadar gördüğü en inatçı gövdeye sahipti. Onu ne zamandır zımparaladığını hatırlamıyordu bile. Belki de bu durum, ağacın inadından değil de kendi tembelliğinden ileri geliyordur. Olsun. Sonunda çizime geçebilmişti. Kaleminin ucunu kontrol etti. Ardından yaması atmış gömleğinin kollarını dirseklerine kadar sıvadı ve kemanın gövdesini çizerek başladı işe. El yatkınlığının her zaman verdiği rahatlık bu defa yoktu. Enteresan. Heyecanla gövdenin çizimini tamamladı. Önce klavye sonra köprü sonra..

Bir an acıktığını fark etti. Belki de sıcak bir çorba ile kendini ödüllendirmeliydi. Hayır. Her şeyden önce işini bitirmeliydi. Bugün bu kemanı tamamlayacağına dair yemin etti. Yemin büyük bir sözdür, bilirsiniz. Bu yüzden dikkatle çizimini bitirdi Luthier. Nihayet sıra çizimlerini kesmeye gelmişti. Burada öyle büyük bir ciddiyete bürünmesine gerek yoktu. Malum, çizimlerini kesmek işin en eğlenceli kısmıydı. Yanan tahta kokusunu içine çekti. Bizler bu kokuyu hatırlamaya çabalarken Luthier, parçaları birleştirdi. Ortaya çıkan görüntüyle yıllardır karşılaşıyor olması, bunun muntazam olmadığı anlamına gelmezdi. Evet, muntazamdı. Köprüyü gövdeye yerleştirmek için sabırsızlanıyordu. Ama önce cila malzemelerini önüne aldı ve tasviri yapımından zor işlemlerle cilaladı kemanını. Belki buradan sonra Luthier’in alttaki 2. burguyu fazla sıkması yüzünden 4. telin kopmasından bahsedebiliriz. Bunun dışında fazla aksaklık yaşamayan kahramanımız yavaş yavaş uykusuna yenik düşüyordu. Saatin 03.00 olduğunu düşünmek yerine göz kapaklarına asılan küçük adamlar olduğunu düşündü. Sonuçta keman kabaca hazırdı. Sıra kendi imzasını atmaya gelmişti. Karşısındaki arşelerden birini aldı, iyice reçineledi ve çenesini kemanına dayadı. Tiz bir ‘mi bemol’. “Ah..”

“Bu ladin, bir çığlıkla başladı 2. hayatına. Belki de ilk ömründeki sessizliğine bir isyandır bu. Ya da yapraklarına, dallarına, kuşlarına bir özlem…”

Bizim Luthier, hep böyle şiir gibi konuşur. Ama bilir ki şiir karın doyurmaz. Bu yüzden kemanı aldı ve kutusuna yerleştirdi. Güzel bir uykuyu ve bir tas tarhanayı hak etmişti. Yemeğini afiyetle yedi. Biz uyumaya gideceğini düşünürken Luthier son hamlesini yapmadan edemedi.

“Tozlanan keman, hiçbir zaman yüreğinize o ilk andaki ladinin ferahlığını veremez. Sizin için vücut değiştiren bu ruhun konuşmasına hep izin verin.” yazılı kâğıdı kemanın f deliklerinden içeri usulca gönderdi.

AYŞEGÜL CANYİĞİT

Hâlâ yoldayım. Bugünlerde yine o vakur yağmur eşlik ediyor yürüyüşlerime. Ne o yağmaktan ibaret ne de ben adımlarımdan, ilerledikçe anlıyorum. Bana aynı dizeleri getirmiş: ".. Ayan nedir, pinhan nedir, nişan nedir, şimdi bildim."
Ne zaman bileceğim?

Önerilen makaleler

24 Yorum

 1. Benim tatlı öğrencim ayşegül ,Ladin’in o cilalanırken ki kokusunu buradan aldım.öyküdeki Kahramanının o kısa bir zamanlık anını çok güzel tasvir etmişsin..ilk öykün daha nice güzel ,yüreklere dokunacak yazıları aralasın sana..

 2. Elini attığın her şeyi mükemmel bir şekilde tamamlıyorsun. Başarıların ömrün boyunca daim olsun Ayşegül’üm

 3. Bu ilk ama son değil. Hayırlı olsun kardeşim🤍🤟🏻

 4. Ayşegül Canyiğit…Bundan sonra çok duyacak gibiyiz✨

 5. Devamıni heyecanla bekliyoruz ಥ‿ಥಥ‿ಥ

 6. Ne duyabilirim ki…Benim güzel kızım elini neye atsa güzelleştiriyor..Harika olmuş kuzucum,emeğine,yüreğine,kalemine sağlık..Sizi farklı yönlerinizle görmek,içinizdeki gökkuşağını seyretmek cok güzel…O gökkuşağının her renginin kalemini daha da guzellestirmesi ve daha nice yazılarını okumak dileği ile..

  1. Ne diyebilirim ki diye başliyordu;)) canım T9 uma bayiliyorum

 7. Canım benim ,yüreğinin güzelliğini kaleme dökmüşsun.emegine sağlık

 8. Kalemine sağlık <3

 9. Tebrik ediyorum Ayşegülüm nice başarılı yazıların altında ısmini görmek umuduyla….

 10. Güzel öykülere başlangıç olur inşallah. Sıradan öykülerin dışına çıkmışsınız klasik konuları işlememişsiniz tebrik ederim. Roman gibi giriş olmuş. Luthier ve tarhana çok yakın gelmedi bana.

 11. Kitabın adı olağanüstü. Başarılar yeni başlangıçlar dilerim

 12. Usta bir elden çıkmış gibi harika olmuş. Genç yazar altı dolu sözcüklere ihtiyacımızı inşallah siz de bulacağız. Başarılar

 13. Canım Ayşegül 💜 yüreğine, kalemine sağlık..çok çok güzel olmuş devamını sabırsızlıkla bekliyorum.

 14. Söz ola hayat bula senin kaleminle… Önünde sınavı olan çalışa sınavına….. Sonra baksa hikayesine…. Sözcüklere gem vurulmuyorda devam edile yazmaya..

 15. Yetenekli olduğunu biliyorduk ama bu kadarı dünyaya fazla değil mi?..

 16. Mükemmel olmuş.Tebrikler başarılarının devamını bekleriz.

 17. Can, can deyü söylerlerdi
  Ben can nedir şimdi bildim

 18. Benjamin e saygılar bu uğurda çok yoruldu

 19. Sabahattin Ali gibi inceden yazmışsın. Özlediğimiz ince ruh halini anımsatıyorsun. Başarılar dilerim.

 20. Varlığınızla hayatıma renk kattığınız yetmezmiş gibi şimdi de yazdıklarınızla ruhuma dokunuyorsunuz. Sayın Ayşegül Canyiğit, sizi canı gönülden seven bu dostunuz en birinci hayranınız olmaya adaydır bilginize.😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.