Bizim Coğrafyanın Kedileri, Kuşları…

Camiler kediler için çok güzel bir yer değil mi? Üzerinde koşturabilecekleri kocaman, yumuşacık halılar var. Ayrıca kışın ısınabilecekleri sıcak bir yuva… Hele bir de imam efendiye kendini sevdirdi mi günde beş vakit mamaları da hazır. Karnı tok sırtı pek yaşarlar. Zaten hep imrenirdim kedilerin yaşamına.

“Merhamet etmeyene merhamet olunmaz.” Ömer (ra) gibi haşin bir adamı, “Dağlara buğday serpin, ‘Müslüman ülkede kuşlar aç kalmış’ demesinler.” diyen birisine dönüştürmüştü bu hadis. Bu merhameti biz, tarihî camilerin duvarına işlenen minik kuş evlerinde de gördük ya da mezar taşlarına, yağmur suyu biriksin de canlıya nimet olsun diye yapılan oyuklarda. Bu yüzden şanslıdır bizim coğrafyanın kedileri, kuşları…

FURKAN DOĞAN

Gezme ve fotoğraf çekme meraklısı, hatta sırf karşısı güzel diye köprüden önceki son çıkışı bilerek kaçıran birisi. En az Bihruz Bey kadar araba sevdalısı, coğrafya fark etmeksizin İslam mimarisi hayranıdır. Kendi düşünce ağlamayan, zira tecrübenin acımasız eğiticiliğine inanan bir zattır.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.