Dalgaları, çarptıkça hem sularının derinliklerinden karaya izler bırakan, hem de kumsaldan derinliklerine izler götüren bir deniz veya okyanus…
Elinizi suyun en derinine daldırıp, avucunuza gelen ne varsa kavrayıp, elinizi çıkardınız. Ne bulursunuz elinizde? Suların kirliliğini, plastik atıkları gündem edip de, niyetimizi bozmayalım şimdi. Normal şartlarda denizler, okyanuslar en derininde en kıymetlisini saklar, öyle değil mi?
Ve dünya küresinin kısmı azamisini oluşturan sular karaları kuşatmış vaziyetteler. Ve konumuz kelime; kelimemiz, kâmûs.
Bugün kâmûs deyince hepimiz,sözlük, kelime bilgisi içeren kitap, diyebiliyoruz. Ancak bu kelime, 1400’lü yıllara kadar sözlük diye anlaşılmamış. Tâ ki bir dil alimi onu eserine isim yapana dek.* Kelime aslında, deniz, okyanus, denizin ortası, denizin en derin yeri anlamlarına geliyor. Ne var ki, o alim kelimeleri konu edindiği kitabına okyanuslar gibi gizemlidir, derindir demekten kendini alamamış.
Demek ki dilin kuşatıcılığını, kıymetini, derinliğini, okyanuslarla ölçecek kadar büyük düşünebilen adamlar varmış bir ara. Ve aynı malzemeye sözlük diyebilecek kadar küçük düşünebiliyor, muhayyilesi dar olabiliyormuş insan.
Dil, insanın kimliğini ortaya koymada büyük bir ölçek aslında.Dünyanın ne halde olduğunu, suların kirliliğine bakarak anlayabilmemiz gibi birşey bu.
Dil mevzusu derindir. Ama okyanusların nasıl bir kıyısı varsa bu konuda son bulabilir pekâla.
Cemil Meriç,insanın kelimelerle adeta kavga ediyor gibi oluşundan muzdariptir. Der ki: “Her mukaddesi yıkan Fransız İhtilali tek mukaddese dokunmamış; kâmûs. Kâmûs, bir milletin hafızası yani kendisi heyecanıyla, hassasiyetiyle, şuuruyla kâmûs bir milletin namusudur. Kâmûsa uzanan el namusa uzanmıştır.”**

  • Ya‘kūb b. Muhammed el-Fîrûzâbâdî, el-Ḳāmûsü’l-muḥîṭ

**Bu Ülke, 52.Baskı, s. 88.

AYŞE ACAR

1998 yılında Konya'da dünyaya geldi. Hocacihan Imam Hatip Lisesinde başladığı lise hayatını Mahmut Samii Ramazanoglu Imam Hatip Lisesinde tamamladıktan sonra üç  yıl Arapça kursuna devam etti.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.