Mühendislik ve teknolojinin gelişmesiyle drone’u oluşturan parçalar daha hızlı ve ucuz üretilmeye; kullanım alanlarının da artmasıyla küçükten büyüğe herkes sahip olmaya başladı.  Buradan şunu anlıyoruz ki eğer bir teknolojik araç geniş kitleler tarafından kabul edilirse insanlık olarak çok hızlı adapte oluyoruz.

Tüm hızıyla gelişen dünyada teknolojiye ayak uydurmakta zorlandığımızı hayatımızın her kısmında zaman zaman hissediyoruz. Gücümüzün bir kısmını makinelere yüklediğimiz zamanlardan zihnimizin kontrolünü bizden isteyen araçlara gelene kadar çok yol katettik. Fakat bu yolda adını bu dönemler çok duyduğumuz ve gelecekte de çok duyacağımız bir teknoloji karşılıyor bizi: İHAlar, diğer adıyla drone’lar.

Peki nedir bu drone’lar, nasıl uçar? Ve ne tür gelişmeler oldu da hayatımıza bu kadar hızlı girdi?

Basit tanımıyla havada insansız uçan her türlü araç drone’dur. Güçlü donanmaya sahip askerî insansız hava aracı da mağazalarda rahatlıkla bulabildiğimiz uçan oyuncaklar da… Çalışma prensibini ise basit iki fizik kuralıyla açıklayabiliriz, etki-tepki yasası ve açısal momentum! Üç, dört, altı hatta on iki motora bile sahip olabilen drone’ları günümüzde en yaygın kullanılan 4 motorlu drone üzerinden inceleyelim.

Öncelikle etki-tepki yasasına bakalım. Motorların çalışıp pervanelerin dönmesiyle hava aşağı doğru itilir ve aşağı yönde bir kuvvet oluşturulur. Yer çekimi kuvveti ise buna geri tepki bir kuvvet oluşturur. Eğer pervaneler yerçekiminden daha büyük bir kuvvet oluşturursa drone yukarı doğru havalanır. Hareketin tersi durumunda ise alçalır.

Ve drone’un dönmesini, sağa-sola hareket etmesini sağlayan açısal momentuma geldik. Açısal momentuma günlük hayattan örnek verecek olursak, bir zamanlar çok meşhur olan stres çarkı aklımıza geliyor. Stres çarkı dönerken hangi yöne çevirirsek tersi yönüne doğru bir kuvvet oluştuğunu biliyoruz. Drone da bu prensibe göre hareket eder.

Fotoğrafta gördüğümüz üzere karşılıklı duran motorlar ters yönde döner. Sebebi ise dönme yönlerine zıt yönde oluşan açısal momentumlar birbirlerini dengeler ve drone düzgün uçuşlar gerçekleştirebilir.

Günümüzdeki drone modeline en yakın insansız hava araçları, eski zamanlarda askerî kurumlar tarafından kullanılmaya başlandı. Fakat mühendislik ve teknolojinin gelişmesiyle drone’u oluşturan parçalar daha hızlı ve ucuz üretilmeye; kullanım alanlarının da artmasıyla küçükten büyüğe herkes sahip olmaya başladı.  Buradan şunu anlıyoruz ki eğer bir teknolojik araç geniş kitleler tarafından kabul edilirse insanlık olarak çok hızlı adapte oluyoruz. Tarımda gübreleme ve bitki zararı için tespitte, afet durumlarında insanlara yardımda, hava tahmininde, habercilikte haber içeriğinin güçlendirilmesinde, sağlıkta acil durumlarda anında müdahalede bulunmada, savunma ve sanayide kısaca artık her yerde olan drone’ları aktif olarak kullanıyoruz. Umuyoruz ki ileride işlerimizi bu küçük makinelere kaptırmayız.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.