“Metaverse” veya Türkçe karşılığıyla “sanal evren”. Bu kavrama son zamanlarda hepimiz sıkça rastlıyoruzdur. Peki hiç merak ettiniz mi nedir bu metaverse denilen şey?

Kendinizi bir oyun dünyasının içinde hayal ettiniz mi? Aslında metaverse’yi basit bir şekilde tanımlamak istersek direkt olarak bunu söyleyebiliriz. Evinizde otururken bir VR gözlük takıp kendinizi sanal bir evrenin içinde bulduğunuzu hayal edin. Kulağa garip geliyor değil mi? Tıpkı Bitcoin ve diğer sanal paralar gibi. Günümüzde nasıl sanal paralar bu kadar normal geliyorsa ve herkes elinde akıllı telefonuyla bu paraların ticaretini yapabiliyorsa çok yakın gelecekte metaverse de bu duruma gelebilir. Metaverse’den daha ayrıntılı bahsetmek gerekirse; kendinizi nasıl sanal bir evrende bulduysanız burada kendi karakterinizi de yaratmanız gerekiyor. İster kendinize benzeyen ister de hoşunuza giden bir tiplemeyle kendi avatarınızı oluşturup başlayabilirsiniz. Tıpkı sizin gibi birçok insan dahası; eşiniz, dostunuz, akrabanız bile avatarını oluşturabilir. Bu sayede evinizde VR gözlükleriniz aracılığıyla avatarlarınızla buluşarak oturmalar, partiler hatta altın günleri bile yapabilirsiniz. Kulağa şaşırtıcı ve komik gelebilir ama bu tarz olaylar çok yakın zamanda yaşandı. Örneğin; geçtiğimiz sene Kasım ayında dünyaca ünlü şarkıcı Justin Bieber kendi avatarıyla ilk metaverse konserini yaparak milyonlarca hayranıyla sanal olarak buluştu ve şarkılar söyledi.

Tabii ki metaverse sanal dünyası sadece bunlarla sınırlı olan bir evren değil; aynı zamanda arsa, ev, yat vb. gayrimenkuller alarak sizlere yatırım yapacağınız bir ortam da sunuyor ve aldığınız gayrimenkuller bir zaman sonra değerini katlayarak sizlere büyük fırsatlar sunabiliyor. Eğer ileride sizler de torunlarınızdan “Dedem şuradan bir arsa alsaymış köşeyi dönmüştük.” gibi laflar duymak istemiyorsanız şimdiden metaverse evreninde yatırımınızı yapmaya başlayabilirsiniz. (Yatırım tavsiyesi olmadığını da belirtmek isterim. 🙂 )

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.