Neden seyahat ettiğinizi tek bir şeyle açıklamanız gerekseydi, bu hangi kavramla olurdu? Benim için seyahat etmek özgür olmak demekti, bu yüzden yola çıkmayı ve yolda olmayı seviyorum derdim, eğer tek bir cevap hakkım olsaydı ve bu soru 5-6 sene önce sorulmuş olsaydı… Şimdi ise soruyu kendi kendime sorduğumda verdiğim cevap, meydan okumadır. Evet, bir bakıma cesarettir de diyebilirim ama kuru kuruya, bodoslama bir cesaret değildir. Kendine karşı bir meydan okumayı gerektirecek kadar cesur olmayı gerektirir. Çünkü yola çıkmak, aşina olduğun, bildiğin ve hatta sevdiğin şeyleri bir kenara koyup sana tamamen yabancı olana, bilinmeyene karşı bir adım atmaktır.

Her ne kadar yolculuğa dört dörtlük hazırlanarak çıkıyor olsak da yolun özelliğinde sürpriz yapmak vardır. Dönüşünüzü kaçırıp da bir sonraki yoldan döndüğünüzde, gitmek istediğiniz yeri kuşbakışı seyrettiğiniz bir konumda buluverirsiniz kendinizi. Yanlış döndüğünüz bu yolda hiç beklemediğiniz bir şekilde, sol tarafınızda kayalıkların yükseldiği ve sağ tarafınızın uçurumun olduğu virajlı bir yol gibi sürprizler bekleyebilir sizi. Göze biraz korkutucu gibi gelse de eğer yola çıktıysanız ve bu yolculuk teyzenizin oğlunun düğününe gitmek ya da bir seminere katılmak gibi sonu belli olan bir yolculuk değilse, yani gerçekten kendinize karşı bir meydan okumanın içindeyseniz, bilinen yolların aksine; keşfedilmeye açık, gizemli yollardır sizi bekleyen. İşte o zaman daha önce kimsenin görmediği güzelliklerle karşılaşma imkânınız olur. En kıymetli olanlar, göz önünde olmayanlardır.

HATİCE KÜBRA KISA

2020’nin son demlerinde çeyrek asrını tamamlamış, beş yıllık lisans eğitimiyle yetinmeyip yüksek lisans eğitimine devam eden, dünya hayatı boyunca öğrenciliğin nimetlerinden faydalanmak arzusunda olan bir fani. Bununla birlikte dört duvar arasına sığamayan bir hayalperest. Dünya üzerindeki farklı şehirlerde hikayesini arayan bir yabancı olmak yolunda vizörünün ve kaleminin tetiğini çekmiş hazırda bekleyen bir silahşör de diyebiliriz. Kısaca anlam dünyasında kendine yer bulmaya çalışan bir şaşkın.
Arkadaşlarıyla sohbet etmeyi, yokuş aşağı bisiklet sürmeyi ve ince ince çiseleyen yağmur altında yürüyüş yapmayı sever.

Önerilen makaleler

1 Yorum

  1. En kıymetli olanlar göz önünde olmayanlardır..
    Kaleminize, yüreğinize sağlık..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.